Ankiety o sposobie komunikowania się radnych z mieszkańcami nie są informacją publiczną – uznał Wójt gminy Masłów.

Prosimy Was o opinię. 

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich przeprowadziło analizę jak wyglądają możliwości kontaktu obywateli z radnymi w poszczególnych samorządach powiatu Kieleckiego.

Wyniki tej analizy pojawią się zapewne w najbliższych dniach.

Nie jest tajemnicą, iż nasze Stowarzyszenie wywodzi się z gminy Masłów i właśnie w tej gminie staramy się wprowadzić jak najwięcej proobywatelskich i projawnościowych zmian.

W związku z art.23 ustawy o samorządzie gminnym próbujemy doprowadzić do tego, aby w gminie Masłów radni otrzymali służbowe skrzynki mailowe. Coś co w większych miastach jest standardem, w małych miejscowościach jest nowością, często czymś niepożądanym.


Na skutek naszej aktywności w tym temacie Wójt Gminy Masłów przygotował ankiety dla radnych z pytaniami:

-czy deklaruje Pan/Pani chęć założenia służbowego konta email?

-czy wyraża Pan/Pani zgodę na udostępnienie swoich danych kontaktowych osobom zgłaszającym się do biura rady?

-jeśli tak to proszę o wskazanie, na udostępnienie których danych wyraża Pan/Pani zgodę : nr. telefonu komórkowego, adres e-mail służbowy, adres e-mail prywatny

 

Ankieta została przeprowadzona wśród radnych na przełomie miesiąca stycznia/lutego 2020.


Nasze Stowarzyszenie było przekonane, iż jawnymi są informacje o tym jak kontaktować chcą się z mieszkańcami lokalni radni.  

Wójt Gminy Masłów jednak nas zaskoczył, uznał iż ankiety w których radni deklarowali sposób kontaktu z mieszkańcami – nie są informacją publiczną. 

Uważamy, to za odmowę fundamentalnej informacji leżącej u podstaw demokracji! Czy mieszkaniec nie ma prawa wiedzieć jaką formę kontaktu ze swoim wyborcą wybrał radny ???

Prosimy Was o opinię czy Stowarzyszenie RIO powinno powziąć dalsze działanie, w tym wystąpienie na drogę sądową, celem zdobycia wnioskowanych informacji? Czy uważacie, że ta sprawa nie jest dla Was ważna?

Czy Stowarzyszenie RIO powinno uzyskać informacje jak zdecydowali radni?

 

Komentarze do wpisu 3 komentarze

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code