Gmina Masłów na szarym końcu w Polsce podobnie jak powiat kielecki !

Masłów i Miedziana Góra zamykają listę pod względem dochodów przypadających na jednego mieszkańca w rankingu opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Tak jak w latach poprzednich o kolejności na liście decyduje wysokość dochodów gminy.

Zgodnie z zestawieniem, na jednego mieszkańca w gminie Masłów przypada kwota 3518,79zł i jest to 8 wynik od końca w Polsce. Należy wskazać, iż w rankingu możemy odszukać gminy w których dochody na jednego mieszkańca wynoszą blisko 30tys. czyli osiem razy więcej niż w gminie Masłów, ale oczywiście to są wyjątki.

W naszym regionie prym wiodą Nowiny 7756,00 na osobę, Radków 5420,79, Baćkowice 5365,02 i wiele innych. Warto podkreślić, iż ranking „Wspólnoty” uznawany jest jako dokument reprezentatywny, sam urząd gminy Masłów w przeszłości nawiązywał do publikacji „Wspólnoty” jeśli dane były korzystne dla samorządu.

Ranking dane źródłowe: Nr_16_Ranking_Bogactwo_JST_2022.pdf (wspolnota.org.pl)

Nasza organizacja od lat wskazuje, gdzie uciekają pieniądze m.in.  w braku modernizacji gruntów, w wypłatach znaczących prowizji inkasentom oraz z wątpliwych decyzjach dotyczących np. zakupu samochodu cysterny ratowniczo gaśniczej. Kwota 860 tys. z budżetu gminy mogła iść na drogi, chodniki lub inne inwestycje które z jednej strony są oczekiwane przez mieszkańców, z drugiej mają wpływ na rozwój gminy.

Splot różnych wydarzeń doprowadził do tego, iż gmina stanęła przed koniecznością zaciągnięcia kredytu. Dodatkowo, co budzi obywatelski sprzeciw, władze gminy Masłów w ostatnich latach i miesiącach przegrały wiele spraw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Spraw, które często inicjowane były przez samych mieszkańców gminy, którzy o obronę swoich praw zdecydowali się sięgać do organów wyższych instancji. Zdecydowali się, bo zrozumienia ich racji nie uzyskali od lokalnych władz. Finalnie organy instancji wyższych potwierdzały zarzuty mieszkańców wskazując łamanie prawa przez władze gminy.

Jest to smutny widok z perspektywy organizacji której bliskie są prawa obywatelskie, szczególnie, kiedy prawa te są łamane. Z naszych informacji wynika, iż w chwili obecnej toczą się postępowania cywilne w których budżet gminy może ponieść koszty sięgające setek tysięcy złotych. Gmina Masłów przegrała też  postępowania dotyczące niewłaściwego naliczenia podatku. Czy gmina wyciągnęła wnioski? Z naszych informacji wynika, iż mieszkaniec po wygranych postępowaniach administracyjnych ( dwóch latach walki ) domaga się od Wójta pełnego uzasadnienia decyzji tak, aby mieć pewność, że takie sytuacje nie będą miały miejsca w przyszłości – na chwilę obecną bezskutecznie, dlatego zapowiada kolejne postępowanie administracyjne i rozważa wystąpienie na drogę postępowania cywilnego.

 

Niestety bardzo słabo wypadł również powiat kielecki, który obecnie jest na 308 pozycji, najgorszej od 2010 roku. Tutaj również oprócz spraw finansowych pojawia się pewna analogia ze sprawami obywatelskimi, czyli podejście organu do spraw zgłaszanych przez mieszkańców, oraz praworządność. W 2021 roku wykazaliśmy Mirosławowi Gębskiemu rażące naruszenie prawa Starosta Kielecki rażąco naruszył prawo – WYROK SĄDU – (rio.org.pl). Sąd uznał, że doszło do niewłaściwej organizacji pracy oraz lekceważącego stosunku do norm prawa. Mieszkańcy powiatu również nie zostawiają suchej nitki publikując liczne komentarze i opisując ich doświadczenia podczas załatwiania spraw w starostwie.

Z naszych informacji wynika, iż w przypadku starosty Gębskiego również trwają postępowania sądowe, a kolejne są na etapie przygotowawczym.

Czy coś może się zmienić? To pytanie zostawiamy Państwu.

 


Jeśli chcecie nam pomóc w dalszej działalności na rzecz jawności, możecie nas wesprzeć !
1️⃣) polub nas na FB
2️⃣) udostępnij post
3️⃣) wesprzyj nas dowolną kwotą 14 1240 4416 1111 0011 2037 9359 (PKO)
Dziękujemy
Stowarzyszenie RIO