Jedni się cieszą, drudzy wylewają żale

Co to jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych?

(RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać na inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy dróg – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Samorządowcy, których wnioski nie otrzymały wsparcia mówią o braku jasnych kryteriów oceny, kierując swoje uwagi bezpośrednio do Prezesa Rady Ministrów.

Wójt gminy Nowiny informuje, że wsparcia nie otrzymały projekty budowy żłobka gminnego, sieci wodno-kanalizacyjnych czy boiska piłkarskiego dla młodzieży. Wójt zwraca się na profilu społecznościowym słowami:

„Brak przejrzystych zasad udzielenia wsparcia dla samorządów, nieujawnienie pełnych list złożonych wniosków oraz wyników oceny w istotny naruszają sposób zasadę jawności i przejrzystości finansów publicznych. Fundusz, który miał być wsparciem dla samorządów obciążonych ekonomicznymi kosztami poniesionymi w walce z COVID-19, stał się synonimem kumoterstwa i podziału społeczeństwa”.

Zaskoczenia nie kryją też w gminie Masłów, która to kolejny raz nie otrzymała dofinansowania. Jak informuje urzędnik, tym razem dofinansowania nie otrzymały projekty świetlica Masłów II, kanalizacja Wola Kopcowa, wodociąg w Dąbrowie. Dlaczego gmina Masłów nie otrzymała wsparcia nie wiadomo, Wójt Tomasz Lato wielokrotnie wskazywał na bardzo dobre relacje z posłem Krzysztofem Lipcem oraz senatorem Krzysztofem Słoniem.

Kto może się cieszyć? m.in. Bodzentyn, Bieliny, Zagnańsk, Łagów, Chmielnik, Łopuszno, Chęciny i inni.

Źródło danych