Nasze drogie inkaso. Nie denerwuj się na dziury w drodze, zacznij myśleć !!!

Blisko 0,5 miliona złotych wypłacił inkasentom Wójt gminy Masłów Tomasz Lato z tytułu poboru podatków i opłaty śmieciowej.

Denerwujemy się brakiem oświetlenia, internetu, drogi czy wodociągu, a nie zdajemy sobie sprawy, że sami przyczyniamy się do tego, aby ciężko zarobione pieniądze nie trafiały na rozwój gminy,  ale do kieszeni wybranych osób.

W najbliższych dniach do wielu domów trafią decyzje o naliczeniu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz opłat za odpady komunalne. Bardzo często przyniosą je nasi dobrzy znajomi – sołtysi poszczególnych miejscowości, a często równocześnie radni naszych gmin. Zgodnie z uchwałami rad gmin, będą mogli pobierać te opłaty, ponieważ są inkasentami. Niektórzy wręcz będą się umawiać, kiedy przyjść pobrać podatek, bo dla nich to dodatkowe wynagrodzeni i to jakie.
Łatwo to zrozumieć – wynagrodzeniem inkasentów jest niemal w każdym przypadku część wpłaconej kwoty, blisko 10 proc. W efekcie sumy, jakie trafiają do ich kieszeni mogą być niemałe. W wielu przypadkach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej te pieniądze przelać bezpośrednio na konto gminy, żeby w całości zasiliła naszą wspólną kasę, a nie narzekać na wysokość podatku czy opłaty śmieciowej, które, jak to w życiu, muszą się bilansować.

Sprawdziliśmy, jakie są zasady wynagradzania inkasentów, kim oni są i ile poszczególne gminy zapłaciły im za pobranie podatków i opłat za śmieci. Informacje te pojawią się w najbliższych dniach, dziś prezentujemy naszą gminę – Masłów.


Reprezentantka naszej gminy zaskakująco zajęła II miejsce w wysokości wypłaconego inkaso w zestawieniu wszystkich gmin powiatu kieleckiego.


Pani Małgorzata Kozubek, bo o niej mowa, jest wyraźną liderką jeżeli chodzi o wysokość otrzymywanej prowizji w gminie – to wieloletnia sołtys Masłowa Pierwszego i zarazem radna oraz Przewodnicząca Komisji ds. Inwestycji. W zeszłym roku otrzymała ponad 28 tys. złotych wynagrodzenia z tytułu poboru podatków i opłaty za odpady. W latach 2015-2021 otrzymała ona łączne wynagrodzenie z tytułu inkasa w wysokości ponad 164 tys. zł.
Dla porównania, drugi w kolejności w gminie Masłów jest sołtys Woli Kopcowej Edward Mazur, który otrzymał ponad 10,7 tys. prowizji w zeszłym roku. W latach 2015-2021 pobrał on ponad 66,8 tys. zł., natomiast radny Artur Lis otrzymał w ostatnich latach ponad 50tys. zł.

W latach 2015-2021 inkasenci – czyli sołtysi – pobrali ponad 5,1 mln zł podatku i dostali za to wynagrodzenie w wysokości ponad 378 tys. zł.

Pobrali też ponad 3,7 mln zł opłaty za odpady i z tego tytułu otrzymali prawie 165 tys. zł  prowizji.


Czyli, w latach 2015 -2021 inkasenci – niemal wyłącznie sołtysi – zarobili łącznie w gminie Masłów z tytułu inkasa 543 tys.


To dwa razy więcej, niż wpływy z uchwalonej od 1 stycznia podwyżki podatku od nieruchomości. Mówiąc bardziej obrazowo – podwyżka podatku mogła wejść w życie dwa lata później, gdyby zamiast inkasentom pieniądze wpłacać bezpośrednio na konto gminy.

Na jednej z ostatnich sesji pojawił się temat likwidacji inkasa, wtedy Pani Radna Kozubek mocno broniła osób, które mają problem wpłacić w kasie lub internetowo. Niestety, Pani Radna nie poruszyła tematu kwot jakie dotychczas otrzymała z inkaso, nie odniosła się również do pytań naszego przedstawiciela, że osoby o których mówi, muszą i tak płacić za prąd, telefon, telewizję elektronicznie lub na poczcie. Pikanterii dodaje fakt, iż w gminie Masłów inkasenci zbierają podatki od osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Wart podziwu jest fakt, iż sołtysi/radni nie bali się zebrać w ostatnich latach 8 mln złotych i osobiście dostarczyć taką kwotę do kasy gminy.

 

Więc jeśli odwiedzi Was znajomy sołtys lub radny z pytaniem co słychać, a przy okazji pobierze od Was opłatę – pamiętaj prawie 10% trafi do niego.

Jak informuje nas Prezydent Kielc, Pan Bogdan Wenta, w Kielcach nie pobierane jest inkaso – i miasto jakoś funkcjonuje.

Dane z gminy Masłów:


Jeśli chcecie nam pomóc w dalszej działalności na rzecz jawności, możecie nas wesprzeć !

1️⃣) polub post
2️⃣) udostępnij post
3️⃣) wesprzyj nas dowolną kwotą 07 1930 1800 2630 0626 3557 0001 (BPSSA O. w Kielcach)
Dziękujemy
Stowarzyszenie RIO