Właściwa postawa Przewodniczącego Rady.

Właściwa postawa Przewodniczącego Rady Piotra Zegadło  ❗️

W zeszłym tygodniu na stronie BIP Gmina Masłów pojawiła się informacja o zwołaniu sesji rady na dzień 26.03.2020.

Ogłoszenie zawierało informację, iż obrady będą się odbywały bez publiczności.W pełni rozumiemy starania samorządu co do zapewnienia bezpieczeństwa, stoimy nawet na stanowisku, że sesja ta powinna zostać przełożona ❗️❗️❗️

Jeśli natomiast ma się już odbyć, nie można odbierać obywatelom możliwości uczestnictwa w sesji, gdyż prawo to wynika wprost z Konstytucji RP.

„Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.”

Dlatego władze powinny:
a) apelować o pozostanie w domach
b) zapewnić bezpieczny przebieg obrad

W dniu 23.03.2020 zostały do Przewodniczącego wysłane zastrzeżenia w tej sprawie wraz z opinią prawną Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

https://siecobywatelska.pl/…/Wstep_sesje_ogranczenia_SOWP.p…

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź, iż obywatele będą mogli uczestniczyć w sesji, a urząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom.

Uważamy, że jest to właściwa decyzja zgodna z obowiązującym prawem, jednocześnie apelujemy, aby zostać w domach, nie ma potrzeby narażać siebie i bliskich. Mamy nadzieję, iż sesja Rady Gminy Masłów będzie przebiegała szybko i bez kłopotów.

#zostańwdomu

Skomentuj mój wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code